Подчертава тайните на Жтва

Подчертава тайните на Жтва

Подчертава тайните на Жтва

Blog Article

, е драматичен преход към картината на жътвата, подлагаща на поредно изпитание селския човек. Отсъствието на хармония с природата се долавя от образа на слънцето, което препича „огнено и немилостиво“, оставайки безучастен свидетел на неимоверния труд на хората.

, ако е отнел най-ценното: младостта, любовта, красотата.

За всеки фермер прибирането на реколтата е трудоемко, но и удовлетворяващо. След дълъг период на растеж и развитие най-накрая пожъваме това, което е засято.

          Незабележимото присъствие на повествователя дава свобода на читателя да преценява разказаното и да изгражда собствената си позиция. Затова в творбата липсва пряко изказано поучение.

Но ето че дотича из отдалеченото краище босоного хлапе и уплашено обади, че Пенка примряла от жега.

Най-отгоре се слага чиста паричка, пробита и вързана с червен конец. Когато брадата е готова, върху нея се изтърсва всичко от торбите на жетварите, полива се с вода и всички си измиват ръцете и лицето над нея, като наричат: „Както е чисто златото, тъй да е чисто житото.“

Павел Стоименов: Тази година е още по-трудна за зеленчукопроизводителите

          • смъртта на Пенка обезсмисля живота му – той е „изумен, отчаян“

, неговата майка и сестра и подемането на разговор помежду им полага завръзката на разказа. Диалогът между тях и вслушването в жътварските песни градят развитието на действието. В разказа могат да се отбележат два кулминационни момента. Първият е извисяването над полето на Пенкиния глас и на песента й.

          Тя рядко е щедра към иначе напатените и настрадани

Затова и функционира като своеобразен герой на разказа.

на пшеницата са познати от хилядолетия, но процесът значително се е променил през годините. Ако първоначално и дълго време след това всичко се е извършвало ръчно с участието на много хора, то днес този ???? тежък труд е заменен от машини.

Новото поприще и пазар на отличената в Брюксел фермерка Десислава Кабурова

„Затова ние се учим от опита и се развиваме буквално всеки един нов ден. Условията на полето са много динамични и по-голямата част от тях не зависят от нас. Ние трябва да се адаптираме към тях, за да работим ефективно. Не остава време за почивка, особено сега, когато работата на полето е от сутрин до вечер. В земеделието важи максимата, че „вчера е рано, утре обаче е късно“ - трябва да се свърши нашата работа тъкмо днес, докато условията позволяват.

Report this page